İLİMİZDE KENTSEL DÖNÜŞÜM BAŞLADI
15 Ekim 2012

Zonguldak'ta, kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında eski ve depreme dayanıksız olduğu belirlenen Bağlık mahallesinde bulunan İl Müftülüğü Eğitim Merkezi binası yıkıldı.
Depreme dayanaksız binaların kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında yıkılıp yerine yenilerinin yapılması kapsamında, Bağlık Mahallesi'ndeki Müftülük Eğitim Merkezi binasının yıkılmasına karar verildi.

Yıkımına başlanan binanın riskli olduğunu anlatan Vali Ayyıldız, “Zonguldak’ımız bilinidiği üzere Türkiye’nin eski vilayetlerinden bir tanesi. Bu anlamda yorgun bir kentimiz var. Dolasıyla kent olsunu ilk yaşamış kentlerden biri olunca haliyle binalarında yorgunluğu ve riskli bina sayısı bir anlamda fazla olan bir ilimiz var. Haliyle risk altındaki binaların yıkımı bir anlamdada Kentsel Dönüşüm yasası çerçevesinde bu binaların yıkımı gerçekleştiriliyor. Bizde bugün Zonguldak’ımızda buna hız vermek hem de simgesel anlamda eski bir kamu binamızı yıkarak yerine 24 derslikli bir okulunu başlatıyoruz. Bu iller kervanına bizlerde katılalım, ilimiz ve Türkiye coğrafyasına hakettiği önemine binayen güzel bir kenti meydana getirelim ve yarınlara güzel taşıyalım anlamında bugün burada kentsel dönüşüme start vermiş oluyoruz. Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde ve kendisinin talimatları doğrultusundaki bu çalışmaların hem Zonguldak’ımıza hemde ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.